Yazılım

Aramamotoru.com – #4 SEO Eğitimi İzlenimlerim

Herkese merhaba! Geçtiğimiz hafta sonu yani 10-11 Aralık 2016 tarihinde Arama Motoru tarafından düzenlenen ve dördüncüsü yapılan SEO etkinliğine katıldım.  Eğitimin amacı Teknoloji Blogger ve vLoggerlarını bir araya getirerek oldukça iyi bir network yaratmaktı. Ve tabii ki, kendim gibi aynı sektörden bir çok kişi de burada olacağı için kaçırmadan yerimi ayırttım.

Aramamotoru.com her sene birbirinden farklı etkinlikler düzenliyor ve bu sene ki etkinliği ise SEO eğitim oldu, çokta iyi oldu diyebilirim. Eğitim esnasında verilen molalarda aynı sektörde bulunan birbirinden farklı insanlarla kaynaşmak, tanışmak, sektörü nasıl iyileştirebiliriz, daha neler yapabiliriz gibi konulardan bahsetmek o çok merak ettiğimiz ama bir türlü “Ya bu sektör nasıl işliyor, olayı ne bunun?” sorularını sorabileceğim insanlarla network oluşturmak oldukça keyifliydi.

Hatta o kadar keyifliydi ki, verilen eğitim araları yetmedi diyebilirim. Birbirimizle konuşurken, yeni projeleri tartışırken ve fikir alırken çoğu zaman eğitim aralarının sürelerini esnettik.

(Furkan Oymak ve Melik Keçeci ile oturum aralarında bile işlerimizi halletmeye çalışıyoruz.)

Eğitim daha önce katıldığım eğitimlerden oldukça farklıydı ve hatta daha da yararlıydı. Hatta eğitimin faydalarından orada yapılan röportaj esnasında sıklıkla bahsettim. Her ne kadar yazılımcı olsanız dahi, farklı sektörlerden ufak ufak bilgilenmek -özellikle de SEO konusunda- mutlaka hayatınızın bir köşesinde karşınıza çıkacaktır. Bu yüzden özel teşekkür etmek istediğim bir kaç kişi bulunuyor,

Aramamotoru.com – Hasan Yaşar – Kendisine bu denli güzel bir SEO eğitimi düzenlediği ve sektörden bir çok kişiyi bir araya getirdiği için teşekkürlerimi sunarım. Kesinlikle yine olsa yine katılırım ve hatta yine olmasını istediğim bir etkinlikti.

Aramamotoru.com – İsmail Emrah Demirayak – Eğitim esnasında “Oturum başlıyor arkadaşlar.” diyerek  güzel sesiyle bağıran ve bizim eğitimden bir saniye bile geri kalmamamızı sağlayan koca yürekli abimize de oldukça teşekkürler. Çay aralarında mutlaka yanına gelilesi insansın.

Teknoemin.com – Emin Öztürk – Etkinlik esnasında kendisiyle yeni tanışmamıza rağmen, öğrendiğim kadarıyla bizim için taa Adanalar’dan kalkıp gelmiş. Keyifli, hoş sohbetinden, yardım severliğinden ve bizi kardeşi olarak görüp sevmesinden dolayı da kendilerine ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Nexsoft.com.tr – Erdem Çelik – Hosting ve Sunucu çözümleri konusunda da uzun uzun yaptığımız görüşmeler, bana verdiği bilgiler için ve ayrıca etkinlik boyunca kurduğumuz dostluktan ötürü kendisine de ayrıca teşekkürlerimi iletmek isterim.

Furkanoymak.com.tr – Furkan Oymak – Çok uzun süre önce farklı bir şirkette beraber çalışarak tanıştığım ve sonunda etkinlik vesilesiyle bir araya gelebildiğim kardeşim. Google’a “yakışıklı” yazıldığında birinci sırada Furkan OYMAK’ı görebilirsiniz.

Berkehan Bendivar – Etkinlik esnasında kendisiyle bir anda  “Ya bu web tasarım sektörü nereye gidiyor?” diyerek başlayıp, neredeyse 30-40 dakika boyunca süren konuşmamız oldu. Kesinlike işinin ehli Front/Back-End Developer kendileri. Üstelik, bana ettiği yardımlardan dolayı da kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.

Cağlar Dursun – Etkinlik esnasında tanışmamızla birlikte, WordPress – PHP geliştirici olduğunu öğrendikten sonra kendi sektörümden olduğunu anlamamla çok sıkı dost olmamız aynı saniyeye denk gelmiştir diyebilirim. Kesinlikle, etkinlik sona erse dahi dostluğumuzun sonsuz olacağı yegane insanlardandır kendisi. Özellikle WordPress konusunda eline kimsenin su dökemeyeceğini de iddaa edebilirim. Dostluğu, samimiyeti, arkadaşlığı ve eğlenceli muhabbeti için kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.

Aramamotoru.com tarafından eğitim hakkında yapılan kısa bir açıklama ile yazımı sonlandırmak istiyorum.

Eğitmenimiz Hasan Yaşar‘ın anlatımıyla giriş ve orta seviye bilgileri içeren SEO eğitiminde bir sitenin kurulum aşamasından itibaren site üzerinde yapılması gereken On Page SEO işlemleri, site dışında yapılması gereken doğru link alım yöntemleri ile ilgili detayları içeren Off Page SEO işlemleri ve sitelerin yöneticileri ile Google’ın iletişim halinde olduğu Webmaster Tools (Search Console) hakkında bilgiler verildi. Natro Hosting’den Burkay Gökhan Yapağcıoğlu “Google Analytics ile Pazarlama Kanallarinin Getirisini Anlamak” eğitimini verdi ve enerjisiyle bizleri büyüledi. Hürriyet Gazetesi’nde SEO yöneticisi olarak çalış Oktay Çomak ise SearchMetrics, Ahrefs, DeepCrawl gibi SEO analiz araçlarının nasıl kullanılacağı ve kullanım detayları hakkında detaylı bilgileri bizlerle paylaştı.

Sinerjisi hiç bitmeyen, eğitim esnasında akıcı ve soruların uygulamalı eğitime doğru yön verdiği, eğitim aralarındaki sosyal aktivite zamanlarında etkileşimi yüksek olan İstanbul’dan ve İstanbul dışından gelen sosyal katılımcılara sahip güzel bir etkinlik daha sona erdi. Önümüzdeki aylarda Türkiye genelinde yapacağımız eğitimlerde tekrar sizlerle görüşmek üzere.

Az çok yorumsuz geçmeyelim :)