SEO

Başlıklar (Heading Etiketleri) Gerçekten Sıralamayı Etkiler Mi?

SEO için Başlık (Heading Etiketleri) kullanmanız gerektiği söylenir. Bu başlıklar H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 etiketleri ile ifade edilir. Pek, bu başlıklar gerçekten sıralamayı etkiler mi?

Elbette, pek çok İçerik Yönetim Sistemi başlıkları web sitenizde varsayılan olarak ekler. Bunu yaparken sayfanın ya da blog yazısının başlığına ve bazen de bir sitenizde bulunan içeriğin içerisine eklerler. Ancak asıl soru şudur; başlıklar (heading etiketleri) gerçekten sıralamayı etkiler mi?

Bu soruya doğru cevabı bulmak adına Neil Patel eğlenceli bir deney yapmış. Gelin hep birlikte bu deneyin sonuçlarını inceleyelim.

Deney Nasıl Sonuç Verdi?

Neil Patel geçmişte yaşadığı deneyimlerinin bir sonucu olarak e-mail listesinin önemli bir kısmına ulaşarak, gerçekleştireceği deneyde yer alıp almak istemediklerini sormuş. E-Mail listesinde bulunan 4.104 kişi bu deneye katılmak istediğini belirtti. Ancak diğer deneylerden farklı olarak bu deneyi ayda 100 binden fazla organik trafik çeken bir web sitesi üzerinde gerçekleştirme kararı kaldı.

Nispeten büyük bir site seçerek trafiğin gerçekten etkili olup olmadığını gözlemlemeye çalıştı. Küçük sitelerde yapacağı deneyin anlık trafik değişimleri nedeniyle dış faktörlerden etkilenerek deneyin sonuçlarını yanıltabileceğini düşündüğünden dolayı bu deneyi trafiği yüksek bir sitede yapmak istiyordu.

Ayrıca dönemsel olarak kullanılan ve 3 yaşından daha yeni siteleride listesinden çıkarttı. Bu yöntemle de deneyin sonuçlarının sapmasını engelledi.

Örneğin, genç/yeni kurulmuş siteler daha eski sitelere nazaran organik trafikte daha hızlı ilerler. Bu siteler daha az SEO odaklı çalışma yapsalar da daha düşük bir seviyede başladıklarından elde edecekleri sonuçlar daha başarılıdır.

Sonuç olarak, 61 site taleplerini karşıladı. Bu çok yüksek bir rakam değildi ancak her sitede 426 sayfa vardı.

Geleneksel A/B testlerinde ziyaretçilerin yarısına farklı, kalan diğer yarısına ise sitenin başka versiyonları gösterilir. Ancak konu SEO olduğundan dolayı farklı bir değişiklik yapılması gerekiyordu ve Google sayfayı indekslediğinde sonuçları son 30 gün ile karşılaştırılmalıydı.

Her site için belli başlı testleri eş zamanlı bir şekilde gerçekleştirerek başlıkların etkisin ölçmeye çalıştılar. Her sayfalarını ele alıp, bu sayfaları 4 bölüme ayırdılar.

Kontrol Grubu: Bu sayfaları düzenlemeden bıraktılar. Sonuçları karşılaştırmalarına olanak sağlaması amacı ile organik trafikte nasıl bir değişim olacağını test etmek amacıyla başlık kullanımı da göz ardı ettiler.

Başlıklar: Bu grupta başlıklar için H1, alt kategoriler için H2 ve daha da alt kategoriler için H3 ve H4 kullandılar.

<p> Etiketinin Kullanımı: Bu gruptaki hiç bir sayfada başlık kullanımı gerçekleştirilmedi. Bunun yanı sıra font büyüklüklerininde aynı olmasına dikkat ettiler.

<p> Etiketinin Kullanımı ve Font Büyüklüğünü Ayarlama: Bu gruptada aynı şekilde başlıklar kullanılmadı. Bunun yerine sayfanın farklı kısımlarında farklı büyüklükte fontlar kullandılar. Örneğin sayfa başlığı en büyük fonta göre ayarlandı.

Direkt olarak sonuçları analiz etmeden önce belirtmek isterimki deney tam 90 gün sürmüş! Nedeni ise Google’ın değişiklikleri indeksleyebilmesi ve deneyin sonuçlarının kesinleşmesi için beklemişler.

Kontrol Grubu

Kontrol grubunda ki sayfaların organik trafiğinde %2,89 artış gerçekleşmiş.

Kontrol grubunda herhangi bir değişiklik yapılmamıştı, ayrıca zaman içinde organik trafik ve sıralamalarda iyileşmeler gözlemlendiği için %2.89 ‘u artışı büyük bir sıçrama olarak kabul etmemişler.

Başlıklar

Bu gruplar ile ilgili sonuçları incelediklerinde ortaya çıkan durum beklediklerinden daha iyi görünmüş.

Yukarıdaki grafikten de görüleceği üzere öncesi ve sonrası sonuçların kontrol grubundaki kadar yüksek olmadığını görebilirsiniz. Kontrol Grubu’nda değişim % 2,89’iken bu grupta sadece % 2,72 oldu.

Kontrol Grubu’ndaki bazı sayfaların doğal olarak başlıklı olduğu bazılarının da başlıksız olduğunu unutmayın. Yine bu grupta herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Şimdi diğer 2 deneyin sonuçlarına baktığımızda sonuçların ilginç olacağını göreceksiniz.

<p> Etiketinin Kullanımı

Bu grup ile alakalı ilginç olan şey hiç başlık kullanılmamış olmasıydı. Tüm bunların yanında sayfaların içerisinde yer alan tüm fontların büyüklüklerini eşitlemişlerdi.

Sonuçlara göre organik trafikte %3,53’lük düşüş yaşandı!

Bu veriye tek başına bakıldığında çok büyük bir değişim olarak görünmüyor ancak veriyi kontrol grubu ile karşılaştırdığınızda fark %6,42 oluyor.

Buradaki düşüşü irdeleyerek asıl problemin nerede olduğunu keşfetmek amacıyla problemin başlık kullanımından mı yoksa tüm fontların aynı düzeyde olmasından kaynaklı olup olmayacağını irdelemişler. Çünkü sayfadaki bütün fontların aynı düzeyde olması sayfanın kullanılabilirliğini düşürecektir. Bu da direkt olarak sayfanın okunmasını engeller. Bakılan sonuçlara göre sayfada kalma süresi %12 oranın düşüş gösterirken, hemen çıkma oranında ise büyük bir değişim görülmüyor.

<p> Etiketinin Kullanımı ve Font Büyüklüğünü Ayarlama

Bu grupta başlıklar kullanılmasada, okunabilirliği arttırmak adına farklı büyüklükte fontlar kullanılmıştı.

Grafiktende görebileceğiniz üzere bu gruptaki organik trafik %2,85 oranında artmış!

Başlıklar SEO konusunda çok büyük bir faktör olarak görülmese de okunabilirlik oldukça önemli bir faktör.

Sayfadaki font büyüdükçe kullanıcılar ve arama motoru botlarının sayfanın hangi kısmının ya da anahtar kelimenin daha önemli olduğunu anlaması kolaylaşır.

Sonuç

4 grubu karşılaştırdığınızda en büyük trafik artışı kontrol grubunda oluyor. Ancak bu artış dikkate değer değildi. Çünkü bu gruptaki sayfaların önemli bir kısmında başlıklar kullanılmıştı. Bu grubun hiç şansı yoktu.

İncelediğimiz verilerin gösterdiklerine göre başlıkların sıralama üzerinde çok ciddi etkisi yoktur.

Neil Patel burada deneyi daha uzun süre devam ettirdiğinde sonuçların farklı olabileceği ihtimalini düşünürken, aynı zamanda sezgilerine göre sonuçların yine benzer olacağını belirtiyor.

Deneyde yapılmayan şeyse bütün sayfalardan başlıkları silmek ya da bütün sayfalara başlık eklemekti. Bence deneye bu 2 grup eklense sonuçlar biraz daha farklı olabilirdi.

Verilerden anlaşıldığı üzere Google okunabilirliği önemsiyor. Sayfada farklı büyüklüklerde fontların olması kullanıcıların hangi unsurların diğerlerinden daha önemli olduğunu anlamasına olanak sağlıyor. Bu, sayfanın daha okunaklı olmasına da olanak sağlıyor. Sayfada önemli anahtar kelimelerinizi büyük font ile belirtirseniz ya da başlık yaparsanız sonuç oldukça iyi olacaktır.

Bu deneyi inceledikten sonra sizin yerinizde olsam başlıkları kullanmaya devam ederdim, çünkü web sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınıza erişebilirlik ve daha iyi bir gezinim/sayfa okunması sunabilmek amacıyla başlıklar önemlidir. Ayrıca her ne kadar “Arama Motoru” sektöründe Google market birincisi olsada; Bing, Yahoo, Yandex gibi faktörleride unutmamak gerekiyor.

SEO konusunda küçük bir taktik ile büyük kazanımlar elde etmeniz mümkün değil! Büyük başarıları kazanmak için, bütün küçük detayları doğru yaparak stratejik bir şekilde ilerlemesiniz. Sizlere tüm sayfalarınızı düzenli olarak kontrol etmenizi, güncellemenizi söylememin asıl nedenide budur.

Peki bu deneyi inceledikten sonra, web sitenizde başlık kullanacak mısınız? Yorumlarda tartışalım.

Daha Fazla Göster

Tolga Karahan

Merhaba, ben Tolga! Google Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile kişi ve kurumların Google ‘da üst sırada olmasını sağlayarak internet aracılığıyla işlerini büyütmelerinde yardımcı oluyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu